تبلیغات
آرشیو تصویری و خبری هنرمندان سینما و تلوزیزون - حمایت انجمن بازیگران سینمای ایران از پانته آ بهرام/ پاسخ تهیه‌کننده «دلدادگان»
به نام خدا
هدف"ساری پیکس" ارائه بروزترین اخبار و تصاویر هنرمندان ایرانی است.
فعالیت"ساری پیکس"قانونی بوده و ثبت شده در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی میباشد.با نظرات،پیشنهادات و انتقادات خود ما را در بهبود "ساری پیکس"همراهی کنید.

برای ارتباط با ما با ایمیل زیر تماس حاصل نمایید:

gallery.saripix@gmail.com

حمایت انجمن بازیگران سینمای ایران از پانته آ بهرام/ پاسخ تهیه‌کننده «دلدادگان»

چهارشنبه 16 آبان 1397
ساری پیکس
پانته ا بهرام
انجمن بازیگران سینمای ایران از پانته آ بهرام حمایت کردند و در پی آن، تهیه کننده سریال «دلدادگان» در پاسخ گفت: با وجود تلاش عوامل خانم پانته آ بهرام در قسمت پایانی مجموعه مقابل دوربین نرفتند.

به گزار سلام سینما بعد از حواشی پیش آمده برای پانته آ بهرام، تغییر قسمت پایانی سریال «دل دادگان» و حمایت بازیگران، انجمن بازیگران سینمای ایران، پیرامون عدم پرداخت دستمزد عوامل فیلمها و سریالها در حمایت از پانته آ بهرام، بیانیه‌ای منتشر کرد.

بیانیه انجمن بازیگران سینمای ایران:
"به نام خدا 
در  سال های اخیر سنت بسیار ناپسند و غیرعادلانه ای در پروژه های تصویری رایج شده که  تهیه کنندگان به آسانی  ، دستمزد بازیگران و عوامل را در موعد مقرر در قراردادها پرداخت  نمی کنند و علت آن را عدم پرداخت از سوی سازمان یا نهاد سرمایه گذار اعلام می کنند  و این موارد در شرایطی است که در قراردادهای کاملاً یک طرفه ، همه تعهدات بر عهده بازیگران و دیگر عوامل گذاشته شده و تهیه کننده فقط یک مورد را متعهد شده و آن پرداخت  به موقع دستمزد است . دستمزدی که نه هدیه است و نه پاداش ، بلکه جزء حقوق رسمی و به توافق رسیده عوامل یک پروژه محسوب می شود ، که متاسفانه در بسیاری از موارد ، در همین یک بند هم  تهیه کننده به عنوان طرف اول ،  امضاء و تعهد خود را زیر پا می گذارد و به انبوه اعتراض های عوامل کمترین توجهی نمی شود.
سرکار خانم پانته آ بهرام بازیگر محترم و سرشناسی  که سال های سال تمامی مشکلات جاری این حرفه را پذیرفته و به آن احترام گذاشته ، در یک سریال تلویزیونی به دلیل آنکه دستمزدش در موعد مقرر و حتی پس از آن  پرداخت نشده ، ادامه همکاری با آن پروژه را منوط به تسویه حساب بر طبق قرارداد خود کرده،  همین امر باعث شده تا  هجمه ناعادلانه ای علیه ایشان و حرفه بازیگری صورت پذیرد. 
 چنانکه در روزهای اخیر انجمن صنفی۷ محترم شرکت ها و موسسات فیلمسازی ایران (آیفیک) پس از سال ها سکوت در برابر انعکاس عمومی و مطبوعاتی انبوه شکایات و اعتراض های بازیگران و عوامل پروژه ها از تهیه کنندگان آثار تصویری، اینک و به بهانه حرکت اعتراض امیز تنها یک  بازیگر  بیانیه ای منتشر فرموده و به جای واکاوی و آسیب شناسی این اتفاق و تحقیق از طرفین ماجرا  ، نسبت به این امر اعتراض نموده و آن را محکوم کرده اند.
انجمن بازیگران سینمای ایران درهمین خصوص و به شکل کلی مواردی را لازم به توضیح می داند ، نخست آنکه این انجمن رعایت «رفتار حرفه ای» و « شئون اخلاقی» و «احترام به مشکلات مالی پروژه ها » را همواره محترم شمرده و از اعضای گرامی خود نیز انتظار انجام آن را داشته و دارد، اما این سوال را مطرح می کند که آیا ماه ها پرداخت نکردن دستمزد عوامل یک پروژه و عدم پاسخگوئی شفاف به آنها و حتی در مواردی تهدید معترضین به اقدام قانونی و اعمال ممنوع الکاری ، رعایت رفتار و اخلاق حرفه ای و احترام به شئونات صنفی است ؟ آیا این شیوه برخورد ،  احترام به کمترین حقوق انسانی، شرعی و عرفی عوامل منجمله بازیگران محسوب می شود؟ 
از سویی دیگر بسیار جای تاسف است که با توسل به عبارت « بازیگر سالاری » و اشاره به چند مورد انگشت شمار ، بر موج گسترده ی عدم  دریافت حقوق بازیگران  در پروژه های مختلف که چیزی جز « بازیگر آزاری » و عوامل آزاری  نیست سرپوش گذاشته می شود.
همچنین بی تردید ما نیز تایید می کنیم که ورود پول ها و سرمایه های نامشخص و ناسالم نگرانی های جدی ای را برای امروز و فردای هنرهای تصویری کشورمان به وجود آورده و می آورد ، اما آیا به جز تهیه کننده آن پروژه ها فرد دیگری می تواند اجازه ورود و استفاده از این پول ها را بدهد؟ 
انجمن بازیگران سینمای ایران از انجمن صنفی محترم شرکت ها و موسسات فیلمسازی ایران ( آیفیک ) انتظار دارد در راستای حمایت از حقوق تمامی عوامل و بازیگران آثار تصویری، در انعکاس عمومی از بی عدالتی ها و اجحاف های به عمل آمده در حق عوامل پروژه ها نیز کوتاهی نفرموده و با جدیت  بر وجود و التزام قرارداد واحد مبتنی بر اصول قانونی و دارای کد رهگیری نیز  تلاش و تاکید  نمایند.
مسلماً پایبندی به قانون، احترام به قرارداد و رعایت همه جانبه اخلاق حرفه ای تمامی عوامل یک پروژه از صدر تا ذیل  در کنار هم مبنای اصلی خلق آثار فاخر و  تمامی حرکت های جمعی و گروهی است . 
انجمن بازیگران سینمای ایران اعلام آمادگی می کند تا همراه با دیگر صنوف محترم سینمایی در کنار نهادهای صنفی ، اداری و سازمان های مرتبط ، برای حل مشکلات ، اعتراضات و شکایات عوامل مختلف  و همچنین  عبور منطقی از مشکلات جاری  و اعتلای جایگاه محترم و گرامی تهیه کنندگان  پروژه های تصویری ، تعامل لازم را به عمل آورده  و همکاری نماید.
 شورای مرکزی انجمن بازیگران سینمای ایران"

اتاق گریم سریال «دل دادگان»

در پی بیانیه انجمن بازیگران، ایرج محمدی تهیه‌کننده این مجموعه توضیحاتی را ارائه کرد.
متن بیانیه ایرج محمدی تهیه‌کننده مجموعه «دلدادگان»:
"بنام خدا
در ابتدا ابراز خوشحالی می‌کنم که سریال «دلدادگان» به همت تیم سازندگانش و صدا وسیما پربیننده ترین سریال سال ۹۷ شد. ضمنا من هم مانند خانم پانته آ بهرام از مخاطبین این مجموعه سپاسگزاری می‌کنم که سریال ما را پسندیدند و دنبال کردند چرا که معتقدم بهترین داور همین مخاطبین هستند. در ادامه عرض کنم که اولا از همه کسانی که از سر دلسوزی و همدلی با سازندگان سریال «دلدادگان» و یا سرکار خانم بهرام سخن گفتن و یا عکس‌العملی داشته‌اند سپاسگزاری کنم و امیدوارم همه این واکنش‌ها بدون حب و بغض و از سر دردمندی و انصاف بوده باشد. دوما از دو صنف تهیه‌کنندگان آیفیک و انجمن بازیگران تشکر می‌کنم که نسبت به این موضوع عکس‌العمل نشان دادند.
معتقدم که گفتگو بین این دو صنف می‌تواند به نتایج خوبی به سود طرفین و از سوی دیگر برای آثار هنر تصویری منتهی شود. سوما در این برهه از زمان که کشور عزیزمان مورد هجوم تحریم‌های وحشیانه از سوی دشمنان این سرزمین پر هنر قرار گرفته علی رغم تلاش اینجانب و کارگردان و نویسنده و سایر عوامل متاسفانه ایشان برای قسمت آخر مقابل دوربین حاضر نشدند در صورتی که در شرایط یکسان با سایر بازیگران و عوامل این مجموعه قرار داشته‌اند ولی واکنش متفاوتی نشان دادند. جا دارد که یک اختلاف خانوادگی که ابتدا هم از سوی طرف خانم بهرام در فضای مجازی منتشر شد را به محضر کمیته‌ای مشترک از دو صنف ببریم.
اینجانب و تیم «دلدادگان» حرفمان را می‌زنیم و بانوی هنرمند خانم بهرام هم حرفشان را می‌زنند. باور دارم که دو صنف تهیه‌کنندگان آیفیک و انجمن بازیگران به آن درجه از هوشمندی و بلوغ رسیده‌اند که این ماجرا را حل و فصل نمایند و بیانیه وفاق ملی هنرمندان را در این برهه از زمان به مردم و مخاطبین هنردوست اعلام فرمایند. 
ایرج محمدی"